Ekonomi

Kastamonu’da ihracat şubatta düştü

Kastamonu’dan şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Dış Ticaret İstatistikleri’nin verdiği bilgiye göre Kastamonu’ya şubat ayı ihracatı 10 milyon 761 bin dolar olarak açıklandı. Şubat ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,2 azaldı.

Şubat ayında ithalat ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 66,2 azalarak 6 milyon 895 bin dolar oldu. Şubat ayında ihracatın “ISIC Rev4” eser sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde, ilk sırada 5 milyon 777 bin dolarla “kıymetli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı” eserler yer aldı. Bu eserleri 3 milyon 546 bin dolarla “kürk hariç giyim eşyası imalatı” ve 654 bin dolarla “bina doğrama ve marangozluk ürünleri imalatı” izledi. “ISIC Rev4” sınıflandırmasına göre Şubat ayında 34 farklı set eser ihraç edildi.

59 farklı takım eserde ithalat gerçekleşti. İthalatta ilk üç sırada 1 milyon 733 bin dolarla “dokuma” eşya, 1 milyon 283 bin dolarla “maden, taş ocağı ve iş makineleri imalatı” ve 1 milyon 196 bin dolarla “motorlu” mallar kümelendi. . kara taşıtlarının üretimi” iş setine dahil edildi.

Şubat ayında Kastamonu’dan 46 farklı ülkeye ihracat yapıldı. İspanya 2 milyon 493 bin dolarla ilk sırayı aldı. – KASTAMONU

beyagacajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu