Ekonomi

Türkiye’den tarihi hamle! Geleceğin petrolü üretilecek

Tüm dünya gibi Türkiye de geleceğin petrolü olarak nitelendirilen hidrojene yöneliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre TÜBİTAK, iklim değişikliğine karşı çözüm arayışlarını çok yönlü bir şekilde sürdürüyor. Tüm dünya gibi Türkiye de geleceğin petrolü hidrojene yöneliyor. Bu içerikte “HYSouthMarmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Kıyı Platformu Güdümlü Projesi İmza Töreni”iki değerli projede butona basılacaktır.

TÜRKİYE’DEN TARİHİ HAREKET! GELECEĞİN PETROLÜ ÜRETİLECEK

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesinde kritik rol oynayan birçok kuruluşun ortaklığıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek tören, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Hasan Mandal’ın da katılması planlanıyor.

Horizon Europe Programı kapsamında desteklenen HYSGüney Marmara, aynı zamanda Türkiye’nin ilk hidrojen vadisidir. Ayrıca bu proje, Türkiye Çerçeve Programları tarihindeki en yüksek Avrupa Birliği katkısına hak kazanarak önemli bir katkı sağlamaktadır.

Güney Marmara Hidrojen Kıyı Platformu Güdümlü Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk en büyük kapasiteli yerli yeşil hidrojen tesisi Bandırma Enerji Üssü’nde kurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu