Haber

G7 Dışişleri Bakanları Gazze, Ukrayna ve Hint-Pasifik konularını görüşecek

Japonya’nın Başkanlığı döneminde bir araya gelecek G7 ülkeleri dışişleri bakanları Gazze, Ukrayna ve Hint-Pasifik konularını ele alacak.

G7 2023 Dönem Başkanı Japonya’nın ev sahipliğinde küme ülkelerinin Dışişleri Bakanları, 7-8 Kasım tarihlerinde başkent Tokyo’da bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko başkanlığındaki toplantıya ABD, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanlarının katılması bekleniyor.

Toplantıda İsrail’in birinci ayını dolduran Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, Rusya-Ukrayna krizi ile güç ve iklim sorunları ele alınacak.

Bakanlar, Çin’in Asya-Pasifik jeopolitiğinde artan etkisini ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının mevcut durumunu tartışacak.

“Serbest ve Açık Hint-Pasifik” kapsamlı işbirliğinin vurgulanacağı toplantının ardından tartışılan konuları içeren bir bildiri yayınlanacak.

Bakanların ayrıca Mayıs ayında Hiroşima’da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nde küme ülkelerinin liderleri tarafından verilen taahhütlerin altını çizmeleri bekleniyor.

Toplantıda Kamikawa’nın, 2,5 aydır Fukushima’dan okyanusa boşaltılan radyoaktif atık suyun güvenilirliğini mevkidaşlarına anlatacağı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, toplantı için geleceği Tokyo’da Japonya Başbakanı Kishida Fumio tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

2023 G7 Dönemi Lideri Japonya, yılın ilk G7 Dışişleri Bakanları toplantısını Nisan ayında Nagano eyaletinin Karuizawa kentinde gerçekleştirdi.

Kamikawa, en son Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında ​​G7 mevkidaşlarıyla yaklaşık 2 saatlik bir toplantı yapmıştı.

bergama-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu